Studieture
Bergen, Bruxelles, Berlin. På hvert højskoleophold rejser vi ud i verdenen og nørder vores A-fag. Her er beskrivelserne fra nogle af vores seneste rejser.
SKRIVEVÆRKSTED: BERGEN
Skriveholdet rejser til Bergen, som er Norges mest litterære by.
I Bergen skal vi møde norske forfattere, besøge byens Litteraturhus og Skrivekunstakademiet, som er Norges forfatterskole. Derudover skal vi selv skrive tekster, ud at vandre på fjeldet, og om aftenen opsøger vi de små caféscener, hvor der ofte er digtoplæsinger, open mic med videre.
Rejsen derop foregår med skib og tog. Togturen fra Oslo til Bergen er kendt som Europas flotteste, da den kommer op i 1200 meters sne- og isdækkede højder. Skibet, vi skal rejse med, er Oslo-færgen, der også er værd at skrive hjem om.
POLITIK: BRUXELLES
Politikholdet rejser med tog til Bruxelles. Her skal vi tale med parlamentarikere, måske en kommissær eller i al fald en medarbejder. Embedsfolk og en journalist, der forsøger at formidle EU-politik til danskerne. Vi skal blive klogere af mødet med dem, men også forsøge at påvirke parlamentarikerne i retning af det projekt, vi har arbejdet på.
Bruxelles byder på andet end EU. Udover pommes frites, specialøl og chokolade, er det her i området, Europas skæbne blev afgjort på – Napoleons tid og under begge verdenskrige. Det skal vi selvfølgelig og snuse lidt til.
FOTOGRAFI: BERLIN
At forvilde sig ind i en storbylabyrint med et kamera i hånden åbner for en af fotografiets magiske sider. Kameraret lokker dig rundt om hjørnet, åbner dine øjne og dit sind, og giver dig en ny sans at møde storbyen med.
Dette afprøver vi i Berlins gader. Vi indlogerer os på et centralt hostel. Herfra forvilder vi os sammen – eller alene – ind i Berlins mylder for at omsætte indtryk til visuel poesi. Hvadenten du møder konkrete mennesker, eller du dyrker storbyens mystik. Om du fotograferer hastigt forbipasserende u-bahn-stationer, eller du møder en musiker i en baggård.
Samtidig er det i Berlin, at fotografiet rykker i netop disse år. Der er masser af udstillinger og gallerier, der har sprudlende fotografi på plakaten. Det skal vi også opsøge.
Rejsen foregår med tog og bus.
RADIO: BERLIN
Berlin er rå, funky og eksplosiv. Mange har besøgt byen og kender historien, de mange cool kvarterer, nattelivet og kulturlivet. Men på radioholdets studietur skal vi lede efter det andet Berlin. Hverdagsbyen væk fra det turistede Berlin. Udkantsbyen. Ghettoen.
Danskere i byen skal hjælpe os med at lirke byen op for os, så vi oplever et andet Berlin end det, de fleste kender. Vi indlogerer os på et centralt og hyggeligt hostel midt i byen – tæt på alle Berlins herligheder.
MUSIK: BERLIN
Musikholdet rejser til en af kultureuropas største metropoler, Berlin. Her skal vi betages og inspireres af de mange kulturelle tilbud og selv skrive musik.
Vi skal desuden besøge og snakke med nogle af de mange danske musikere, der bor i byen og høre hvad de beskæftiger sig med og hvorfor de havnede i Berlin.
Turen er mod tog.
MALERI: BERGEN
Vi skal med Oslobåden til Oslo og se Edvard Munch museet. Den nordiske maler, der har rykket mest ved kunsthistorien, og fået et nyt stort museum.
Vi kører dernæst af den smukeste jernbane igennem fjeldet til kulturbyen Bergen. Vi skal se byens smukke havn med et af nordens største fiskemarkeder og ud i de små gamle gader. Vi skal lave akvarelskitser og besøge byens museer med klassisk og ny kunst.
Desuden tager vi højbanen op på fjeldet for at afprøve skitser i akvarelteknik, som skal bruges hjemme i atelieret.