For en uge siden bød vi velkommen til 113 nye elever.
Introugen er gået med at spore sig ind på hinanden, på en måde der er helt ny for mange af vores elever. De er blevet introduceret til deres fag i 1. modul, pyntet deres gange, set film, ligget i parken og nydt at de er på vej ind i en verden med fællesskab, fællessang, fællesspisning og forundring.
På Højskolen er du som genfødt, ingen kender dig og du har en ren tavle, måske lader du derfor din maske falde eller tager en ny på. Og derfor skal vi traditionen tro holde maskerade i weekenden hvor vi skal kreere flotte masker, lære danse i bedste barok stil. Og drescoden! Den er selvfølgelig guld og sølv.
Vi glæder os rigtig meget til de kommende 19 uger hvor vi skal fokusere, fordybe os, tale sammen og være sammen. Hvor vi skal udfordrer hinanden på meninger, være tolerante og udvikle os. Grundtvigs Højskole er nemlig et sted hvor der er plads til at være dig selv.
VELKOMMEN E22