Ole Jauch: “Analog storformat på papirnegativ”
På denne workshop arbejder vi med de store formater. Vi kommer itl at arbejde med 4×5”, 5×7” og 8×10” kameraer.
Vi arbejder med Tid og tiden som element. Både i vores proces og udtryk. Der fotograferes på papir som negativ og det giver os mulighed for nogle lange eksponeringstider, som netop tillade os at opsamle en tiden på en anden måde end i andet fotografi.
De færdige udtryk laver ved kontakttryk på fotopapir og tillader tiden det, kontakttryk på papir hvor vi selv har lagt flydende emulsion på.
Der er masse plads til det kreative og der vil være fokus på udtrykket fremfor teknikken.
Ole Jauch er billedkunster og kunstfotograf og arbejder primært med det analoge fotografi som udgangspunkt for forskellige færdige udtryk. Oles’ værker og kunst har Tiden som omdrejningspunkt og Tid indgår i både udtryk som processen i Oles’ arbejder. Ole Jauch har en lang række solo og gruppeudstillinger på CV’et samt flere udgivelse. Senest fotobogen “Mandø”, Se mere på www.jauch.dk
Workshoppen er en del af programmet for sommerkurset Fotofestival 2023.