Musikken bevæger sig i højere og højere grad væk fra øvelokalet, og den traditionelle band-opstilling med 5 musikere, er efterhånden fuldstændig erstattet af producere, der skaber musikken ind og ud af computeren. Elektronisk musik og computerbehandling af lyd er fuldstændig uadskillelige med moderne musik. I dette fag vil du få en bred forståelse for hvordan moderne musik bliver skabt.
Du vil skulle løse definerede opgaver, der vil kunne udføres ud fra egne individuelle æstetiske og genremæssige udgangspunkter. Du vil få chancen for at dykke yderligere ned i den gren af elektronisk musik, du føler dig mest tiltrukket af. Der vil suppleres med opgaver, der tager dis ud af din comfort-zone.
Vigtig information om faget!
Elektronisk musik for øvede er en overbygning til B-faget ‘Elektronisk musik’. Det er et krav, at man har haft B-faget i det forrige modul. I faget vil der være yderligere specialisering, og mere krævende og dybdegående teknikker.